Krovky hnědé, hladké bez rýh. Velikost cca 3 - 6 mm.
Dřevo s kůrou či jejími stopami.
Rojí se v květnu a červnu. Napadá především střešní stropy a krovy, a to výhradně dřevo s kůrou nebo jejími stopami. V bytech se vyskytuje méně často. Larvy prožírají krátké chodby v povrchových vrstvách dřeva. Od ostatních červotočů se liší tím že „netiká“.
Více o technikách likvidace se dočtete na stránkách Desinsekce.
Červotoč je šedohnědý až šedočerný jemně a hustě hedvábně pýřitý. Krovky jsou na konci zaoblené, na štítu je jednoduchý hrbolek. Dospělec 2-4 mm,larva 6 mm, kukla 5 mm.
Proměna dokonalá. Samičky kladou vajíčka do míst, kde se vyvíjela předchozí generace (během svého života 20-40 vajíček). Vývoj larev trvá 4-5 týdnů - do podzimu, po přezimování uvnitř dřeva, pokračují larvy na jaře příštího roku v žíru (okus) a v létě se na krátkou dobu kuklí (larvální vývoj celkem 3 roky). Larva se kuklí blízko povrchu dřeva a dospělý jedinec se typickým kruhovým otvorem prokouše ven. Dospělí červotoči žijí krátce tj. 2-4 týdny.
Larvy napadají spíše měkké dřevo - listnáče a jehličnany, napadá však i tvrdé dřevo. Dospělý jedinec již potravu nepřijímá.
Velmi vážný škůdce zpracovaného jehličnatého a listnatého dřeva (žije na dřevě smrkovém, borovém, jedlovém, lipovém a březovém); dále na nábytku, dřevořezbách, dřevěném domácím nářadí a dřevěných střechách. Poškozené části krovů a schodišť se hroutí, nábytek a starožitnosti se rozpadávají. Výchozí otvory ze dřeva jsou okrouhlé (průměr kolem 1,5 mm) a velmi četné.
Brouk, který dobře létá se objevuje v letních měsících. Larva i dospělý jedinec vydávají charakteristické zvuky připomínající klepání. Teplota okolo 23 °C a vysoká vzdušná vlhkost jsou optimální pro vývoj larev.
Doporučujeme preventivně nové dřevo ošetřit. Represivní zásah: je možno použít postřik, nátěr či injektáž, před vlastním zásahem je nutné provést důkladný průzkum vč. měření vlhkosti dřevěných prvků.
Více o technikách likvidace se dočtete na stránkách Desinsekce.