Pro služby a rychlé jednání volejte: 800 701 501 desinsekta@desinsekta.cz
Desinsekta.cz
Desinsekta - deratizace, desinsekce a desinfekce > Škůdci > Nemoci přenosné na člověka

Toxoplazmóza („kočičí nemoc“)

There are no translations available.

Toxoplazmóza („kočičí nemoc“)

Jedná se o parazitární onemocnění člověka a zvířat, které způsobuje prvok Toxoplasma gondii. Zdrojem infekce člověka mohou být potraviny (ovoce a zelenina) nebo voda kontaminovaná trusem kočky, ale také nedostatečně tepelně upravené maso. Právě nákaza člověka masem je mnohdy podceňovaná. Prvok Toxoplasma gondii je rozšířen po celém světě a rozmnožuje se v zažívacím traktu kočkovitých šelem. Z jejich trusu se uvolňují mimořádně odolné mikroskopické oocysty, které přetrvávají v půdě celá léta. V těle mezihostitele, jímž bývá myš, divoké prase či jiný teplokrevný obratlovec, se vývojová  stádia parazita pomnoží a zapouzdří se v takzvaných tkáňových cystách umístěných v mozku či ve svalech. Bylo zjištěno, že zárodky toxoplasem ovlivňují psychiku napadeného zvířete – například v případě myši tak, že se stává snadnější kořistí kočkovité šelmy. U člověka se účinky prvoků liší u mužů a žen. Zatímco nakažení muži ztrácejí ochotu respektovat autority a stávají se podezíravějšími, nejistějším a žárlivějšími, ženy se naopak mění ve tvory srdečnější a společenštější. Zajímavé je zjištění, že infikovaní muži oproti zdravým méně dbají na své oblečení, u žen je tomu naopak. Nakažené osoby reagují výrazně pomaleji na podněty, zejména dlouhodobé soustředění dělá infikovaným velké potíže. Toto zpomalení se může stát osudným.

Infekci roznášejí kočky, volně se pohybující venku, které všude zahrabávají trus, včetně květinových a zelinářských záhonků. Nejčastěji tradovaný způsob nákazy při čištění kočičího záchodu je ve skutečnosti skoro nereálný. Aby se oocysty mohly stát infekčními, musejí dva až čtyři dny vyzrát, takže pokud kočičí toaletu denně čistíte a pravidelně desinfikujete, je přenos témě vyloučen. Pokojová kočka, která nechodí ven, nežere syrové maso a v životě neulovila myš, nemá šanci se nakazit. A tak se paradoxně častějším zdrojem infekce může stát např. mrkev ze zahrádky. Riskantní je i přezíravý postoj kutilů, zahrádkářů a pánů kluků k hygieně rukou.

Inkubační doba je většinou 1- 3 týdny, onemocnění většinou probíhá bez příznaků nebo jen s mírnými příznaky podobnými nachlazení, infekce poté přejde do fáze tkáňových cyst, které přežívají několik měsíců až celý život hostitele.

 

Naše služby

Šipka doleva Šipka doprava