Pro služby a rychlé jednání volejte: 800 701 501 desinsekta@desinsekta.cz
Desinsekta.cz
Desinsekta - deratizace, desinsekce a desinfekce > Škůdci > Nemoci přenosné na člověka

Leptospiróza (Weilova nemoc)

There are no translations available.

Leptospiróza (Weilova nemoc)

Jedná se o onemocnění způsobené spirochétami rodu Leptospira, je to velká skupina horečnatých infekčních onemocnění zvířat a lidí, rozšířených prakticky po celém světě. Ve vodě nebo ve vlhké půdě neutrální rekce mohou leptospiry přežívat řadu měsíců, v suchém prostředí rychle hynou, Výborně snášejí nízké teploty včetně mrazů, naopak teploty nad 50ºC je okamžitě usmrcují, Jsou velmi citlivé na všechny druhy desinfekčních prostředků a nesnášejí prostředí zásadité či naopak kyselé.  Tyto bakterie jsou v přírodě běžně rozšířeny díky rezervoárovým hostitelů, těmi jsou zpravidla různé druhy volně žijících hlodavců (myš, potkan, hraboš), ale i ježci, po prodělané infekci se jím může stát i pes. Psi, kteří onemocnění přežijí, se mohou jevit jako zdraví, vylučují však leptospiry po řadu měsíců, někdy i déle než rok. Nemocný pes je zdrojem nákazy pro psy, domácí zvířata i člověka. Nákazou jsou ohroženi zvláště majitelé a chovatelé psů, psovodi a veterináři, ale leptospiróza může postihnout prakticky každého. Nejčastěji přijde člověk do kontaktu s vodou, půdou nebo dokonce i potravou, která byla nemocným zvířetem znečištěna. Někdy dokonce stačí i malé množství znečištěné vody, která vám tzv. šplouchne do oka nebo si loknete vody při koupání v přírodě. Také není dobré se dostat do kontaktu s bahnem nebo vlhkou půdou. Další možný způsob onemocnění je, že vás poškrábne či pokouše nemocné zvíře. Ačkoliv se jedná o jednu z nejčastějších infekcí přenosných ze zvířat na člověka, přenos z člověka na člověka prokázán nebyl. Nejčastějšími přenašeči jsou hlodavci, zejména všudypřítomní potkani.

Inkubační doba trvá cca 1-2 týdny, toto onemocnění se projevuje rozmanitými příznaky, dokonce může probíhat zcela skrytě. Může probíhat lehce s příznaky, které připomínají chřipku ale obvyklý je dvoufázový průběh onemocnění. V první fázi se náhle objeví vysoká horečka, zimnice, třesavka, kruté bolesti hlavy a svalů, také se mohou vyskytnout bolesti břicha a nevolnost až zvracení. Nemocný má špatnou náladu, blouzní a je zmatený, mohou se objevit i halucinace, změny osobnosti a násilí. Takto onemocnění probíhá 3-5 dní a pak veškeré příznaky náhle zmizí. Druhá fáze se ani nemusí rozvinout, ale je-li infekce závažná, onemocnění se po několika dnech vrací spolu s průvodními projevy, ke kterým se přidává bolest na hrudi, porucha funkce ledvin a tuhnutí šíje.

Léčba leptospirózy záleží na závažnosti nákazy. Při lehkém průběhu postačí léky, které pomohou zbavit se nepříjemných a odstranitelných příznaků nemoci. Jestliže se jedná o těžký průběh je nutná hospitalizace v nemocnici, kde jsou podávána antibiotika. Onemocnění, které proběhlo lehce, většinou nezanechá žádné následky. Mnohem delší doba rekonvalescence následuje po těžkém průběhu, určitou dobu trvá než dojde k uzdravení všech postižených orgánů. Někdy, pokud je onemocnění opravdu těžké, se jejich funkce do původního stavu nevrátí. Není neobvyklé, že nemocní trpí změnami nálad a depresí.

 

Naše služby

Šipka doleva Šipka doprava