Pro služby a rychlé jednání volejte: 800 701 501 desinsekta@desinsekta.cz
Desinsekta.cz
Desinsekta - deratizace, desinsekce a desinfekce > Škůdci > Nemoci přenosné na člověka

Salmonelóza

There are no translations available.

Salmonelóza

Infekční onemocnění způsobené bakterií rodu Salmonela, jejíž celou existenci tvoří jediná buňka. Ročně postihuje v České republice asi 30 000 lidí. Rod Salmonel je značně rozvětvený a tvoří jej kolem 2200 typů. Některé jsou přenosné jenom mezi lidmi navzájem, některé zase mezi zvířaty. Třetí skupina, schopná škodit jak v lidské, tak i zvířecí říši je největší a způsobuje onemocnění s názvem salmonelóza. Konkrétním původcem je nejčastěji Salmonela enteritis.

Zdrojem nákazy je tedy jak člověk samotný, tak zvíře. Zvířecí říše je rezervoárem mikroorganizmů v podobě masa, vajec a mléka určených ke konzumaci. Bakteriím salmonely se dobře daří při pokojové teplotě, proto se jejich počet v infikované potravině zdvojnásobí zhruba v průběhu půl hodiny. Snášejí ale poměrně široké teplotní rozmezí (5 až 60 st.C), takže nějaké krátké prudké osmahnutí, nebo ohřátí v troubě jim nemůže uškodit.

Člověk nemocný, nebo zdravý bacilonosič je chodícím rezervoárem baktérií salmonely. A když je známo, že bakterie se do těla vnímavého jedince dostávají přes zažívací systém, je lehké si odvodit způsob nákazy člověka člověkem. Nedodržování hygieny hlavně po použití WC a před konzumací jídla je nebezpečné nejenom pro riziko salmonely, ale i jiných infekčních nemocí. Například infekční žloutenka typu A je jinak nazvaná jako nemoc špinavých rukou, infekční mononukleóza jako polibková nemoc atd. Baktérie salmonely se ze zažívacího traktu transportují do lymfatického systému a odsuď do krve. Krví mohou dále putovat kamkoliv a usadit se na různých orgánech, kde mohou způsobit i těžké komplikace. Závisí to nejenom na bakteriích samotných, ale i na vnímavosti a odolnosti organizmu. I když mají po požití infikovaného jídla všichni stejnou pravděpodobnost nákazy, nebezpečenství hrozí zejména malým dětem, starým lidem a osobám s oslabenou imunitou.

 

Naše služby

Šipka doleva Šipka doprava