Pro služby a rychlé jednání volejte: 800 701 501 desinsekta@desinsekta.cz
Desinsekta.cz
Desinsekta - deratizace, desinsekce a desinfekce > Škůdci > Atlas škůdců

Štěnice domácí

There are no translations available.

Atlas škůdců - Štěnice domácí

Štěnice domácí
Cimex lectularius

Kmen: členovci Arthropoda
Obtížnost hubení: st. hubení

klikem rozbalíte leták
leták - likvidace štěnice domácí

Barva Tělo má většinou červenohnědého zbarvení, někdy s odstíny od žluté do hnědé.
Velikost ploché, oválné, 4-8 mm dlouhé a 3-4 mm široké tělo. Samička má konec zadečku široce oválný, sameček poněkud kuželovitý.
Vývoj Proměna nedokonalá. Samička klade denně asi 5, za život celkem 150-500 oválných, běložlutých, asi 1 mm dlouhých vajíček. Z vajíček se podle teploty za 1-4 týdny (při pokojové teplotě za 21-22 dní) líhnou larvy podobné dospělým štěnicím, které již sají krev, vydrží až 60 dnů hladovět. Larva se po sání svléká a při 5. svlékání se mění v dospělý hmyz. Nymfální vývoj 40 dní při 22°C.
Život  1 - 1,5 roku
Potrava Je nejrozšířenějším cizopasníkem člověka, neboť se vyskytuje na celém světě. Živí se však i krví teplokrevných zvířat, jako drůbeže, vlaštovek, myší, netopýrů apod.
Škody Bodání způsobuje bolestivé svědivé pupeny, štěnice též mohou přenášet choroboplodné zárodky.
Zajímavost Je noční živočich, žije převážně v ložnicích a při silném zamoření je cítit charakteristický zápach. Doba sání 5-10 min. Jedno nasátí za 8 dní při 20 °C. Může hladovět až několik týdnů, při teplotě pod 9°C po potravě nepátrá.Výskyt štěnice nemá přímou souvislost s případných nepořádkem napadených prostor, protože její jediná potravní složka je krev teplokrevných hostitelů. Z tohoto vyplývá, že se štěnice nevyskytuje pouze na ubytovnách, ale i v luxusních hotelech, bytech, zdravotnických zařízení
Likvidace

Štěnice je druh členovce, jehož likvidace je obtížnější. U štěnice je prokázaná rezistence na některé druhy pyrethroidů. Donedávna jediným způsobem její likvidace byla aplikace kontaktního insekticidu - postřik, ULV nízkoobjemová fumigace. Likvidace štěnic by měla být svěřena do rukou odborné firmě. Pravděpodobnost úspěšnosti svépomocné desinsekce není vysoká a často se jedná o zbytečné ekonomické výdaje. U této asanace je nutná 100 % spolupráce uživatelů napadených prostor, z důvodu úklidu, informací atd. Důležité je také provést desinsekci opakovaně, cca dvakrát či třikrát v závisloti na síle napadení tak, aby byla zajištěna likvidace všech vývojových stádií.

Nově se od roku 2014 objevuje na trhu odchytový a monitorační lep na štěnice domácí, jehož účinnost je opravdu potvrzená. Jedná se o prostředek fungující na bázi feromonového atraktantu, který je obsažen v lepidle lepu. Více informací ....

Video

 

Kompetentní technik zodpoví jakýkoliv Váš dotaz, případně zpracuje vaši objednávku služby nebo distribuce materiálu:

1. Vyplňte, prosím, své kontaktní údaje
2. Stručně popiště svůj problém

 

Jméno
Firma
Email
Telefon
Soubor
Zpráva

 

Oddělovací čára

 

 

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

 

Naše služby

Šipka doleva Šipka doprava