Pro služby a rychlé jednání volejte: 800 701 501 desinsekta@desinsekta.cz
Desinsekta.cz
Desinsekta - deratizace, desinsekce a desinfekce > Škůdci > Atlas škůdců

Kožojed obecný

There are no translations available.

Atlas škůdců - Kožojed obecný

Kožojed obecný
Dermestes lardarius

Kmen: členovci Arthropoda
Obtížnost hubení: st. hubení

Barva Hnědočerný, přední polovina krovek je žlutohnědě ochlupená - tvoří světlou pásku s několika tmavšími skvrnkami. Larva je hnědočerná, hustě ochlupená.
Velikost Dospělec je 7-9 mm, larva má asi 1 cm.
Vývoj Proměna dokonalá, vývoj kukly 7 dnů; další vývoj a několik svlékání do zakuklení trvá průměrně 37 dnů. Před zakuklením se larva zavrtává do pilin či dřeva.
Život Celý životní cyklus může proběhnout za 56 dní, ale i 2 roky, během jednoho roku může mít až 2 generace.
Potrava Larvy se vyznačují velkou žravostí. Ve všech stádiích kožojed napadá kůži, kožešiny, vlněné textilie, rohovinu, ale i další potravinářské a textilní výrobky. Skutečné škody kožojed obecný působí zejména na výrobcích živočišného původu, jako je sušené a uzené maso, ryby, sušené vejce, mléko. Nakrmené larvy mohou dlouho hladovět. Dospělci jsou dobří letci a pijí také nektar a pyl rostlin.
Škody Můžeme se s ním setkat v potravinářských provozech, na jatkách, koželužnách, v drůbežárnách, ale i v domácnostech. Hojný bývá jeho výskyt v hnízdištích holubů na půdách a římsách budov, kde se živí kadavery a peřím. Odtud se může šířit i do obytných místností.
Zajímavost Samice naklade 100-200 vajíček, dospělci létají ke světlu. Larvy mohou poškodit i elektrické vedení a měkké kovy.
Likvidace Podle druhu napadeného substrátu vybíráme prostředky, aerosoly i plynováním, případně postřik + bariéra. Je třeba poněkud zvýšit periodu úklidu. Velmi důležitá je také prevence - větrání, vhodné skladování, odstraňování vlhkosti.
Video

 

Kompetentní technik zodpoví jakýkoliv Váš dotaz, případně zpracuje vaši objednávku služby nebo distribuce materiálu:

1. Vyplňte, prosím, své kontaktní údaje
2. Stručně popiště svůj problém

Jméno *
Firma *
Email *
Telefon *
Soubor
Lokalita *
Zpráva *

Oddělovací čára

Uložit

Uložit

 

Naše služby

Šipka doleva Šipka doprava