Pro služby a rychlé jednání volejte: 800 701 501 desinsekta@desinsekta.cz
Desinsekta.cz
Desinsekta - deratizace, desinsekce a desinfekce > Škůdci > Atlas škůdců

Dřevomorka domácí

There are no translations available.

Atlas škůdců - Dřevomorka domácí

Dřevomorka domácí
Serpula lacrymans

Kmen: Houby
Obtížnost hubení:st. hubení

Klikněte pro rozbalení letáku 

leták - Dřevomorka domácí

Dřevomorka domácí

 

Barva Tato dřevokazná houba má typickou hnědou až čokoládově hnědou barvu. Její okraje jsou čistě bílé, vatovitého povrchu.
Velikost Při vhodných podmínkách staví rozlité, nepravidelně červenohnědé plodnice s bílými okraji, jež mohou dosahovat mnoha metrů čtverečních.
Vývoj Plodnice produkuje 6000 výtrusů z cm2 za minutu - v době zralosti.
Život Vyrůstá a rozmnožuje se především ve sklepích, v přízemí, pod podlahou, na záklopech a stropních trámech, ale i na krovech (avšak podstatně méně, protože nesnáší prudké střídání teplot). Daří se jí tam, kde dlouhodobě zatéká a jsou zde i další vhodné podmínky pro její rozvoj (malý nebo žádný pohyb vzduchu, přítmí, teplota nepřesahující 30C).
Potrava  viz. vhodné životní podmínky pro tuto houbu. Živiny získává rozkladem dřeva.
Škody Způsobuje hnilobu dřeva, kterou rozpoznáme především změnou barvy, struktury, váhy a pevnosti dřevěných prvků. Působí škody především na starém zabudovaném dřevě jehličnanů. Jako jediná dřevokazná houba napadá kromě vlhkého dřeva také suché dřevo (na hranici 20% vlhkosti). Pro škody způsobené dřevomorkou se proto také vžilo pojmenování "suchá" hniloba. Na vláhu vydrží v omezených podmínkách čekat i několik let, aby se potom opět rozrůstala.
Zajímavost  Vodu ve dřevě dřevomorka potřebuje na hranici 19-20% vlhkosti. Sama pak při rozmnožování produkuje vlhkost.  Ke dřevu si ji mnohdy přivádí speciálními "provazci" (rizomorfami), často ze vzdálenosti mnoha metrů. Rizomorfy prorůstají podél elektrického a vodovodního vedení, řídkým betonem, zdí pod omítkami a rychle se šíří po dřevěných konstrukcích celého domu.
Likvidace

Je nejnebezpečnější škůdce na zabudovaném dřevě pod střechou a bojovat proti ní je velice obtížné. Před zásahem je nutné realizovat důkladný průzkum a určení rozsahu akce. Napadéné dřevo a zdivo se musí celé odstranit. Doporučujeme poté stavební úpravu budovy ve prospěch odstranění vlhkosti v prostoru.

Fotogalerie napadených prostor a fází její likvidace ZDE.

 

Kompetentní technik zodpoví jakýkoliv Váš dotaz. S podezřením na zasažení dřevomorkou se na nás obraťte přes kontaktní formulář.

Provedeme nezávazné zhodnocení situace a navrhneme postup řešení.

Jméno *
Firma *
Email *
Telefon *
Soubor
Lokalita *
Zpráva *

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

 

Naše služby

Šipka doleva Šipka doprava