Pro služby a rychlé jednání volejte: 800 701 501 desinsekta@desinsekta.cz
Desinsekta.cz
Desinsekta - deratizace, desinsekce a desinfekce > Škůdci > Nemoci přenosné na člověka

Lymeská borelióza

Lymeská borelióza

Jedná se o typické bakteriální onemocnění vyvolané spirochetou Borrelia burgdorferi přenosné ze zvířete na člověka. V přírodě napadá hlavně hlodavce, ale i vysokou zvěř a některé ptáky. V přenosu se uplatňují především klíšťata, vzácně možná i jiný krev sající hmyz. Nákazou jsou nejvíce ohroženi lidé, kteří často a dlouhou dobu pobývají v listnatých lesích, v prázdninových táborech, nebo sezónní lesní pracovníci v místech, kde je větší pravděpodobnost setkání se s klíštětem. Pouze malá část nakažených lidí však onemocní klinickými příznaky boreliózy. Vnímavost vůči nákaze je všeobecná. Lymeská borelióza postihuje všechny věkové skupiny, ale výrazný vzestup nemocnosti pozorujeme po 30. roce života, vrchol mezi 45 a 49 rokem a pak pozvolný pokles. V dětské populaci jsou nejvíce postiženy děti ve věku 5 až 9 let, ale mohou onemocnět i kojenci. Ženy jsou postiženy častěji než muži (1,7 krát). Onemocnění se nejčastěji vyskytuje v létě.

Příznaky lymeské boreliózy jsou velice proměnlivé, a stejně tak i její inkubační doba, která se pohybuje od 2 do 32 dní, nebo i několik měsíců. Běžným příznakem je šířící se červená skvrna s bílým středem, která se objeví v místě přisátí klíštěte, absence této skvrny však nic neznamená, důležité jsou i jiné příznaky. Dalším častým příznakem může být horečka, bolesti ve svalech, třesavka, únava, bolest kloubů (hlavně v kolenou, ale i jinde), celková vyčerpanost, V pozdějším stádiu onemocnění, po několika týdnech se mohou vyskytnout další projevy postižení nervového či kardiovaskulárního.

V počátečních stádiích  bývá účinná léčba antibiotiky, dá se při ní předejít chronickým potížím a přestupu do vyšších stádií. V případě rozvinutí autoimunitní reakce organismu se obvykle podávají kortikosteriody nebo imunosupresiva (látky tlumící imunitní reakce organismu). Při včasné diagnóze a především adekvátní léčbě je prognóza příznivá. Pokud se na nemoc ale přijde pozdě, mohou být trvalé orgánové a tkáňové změny.

 

Naše služby

Šipka doleva Šipka doprava