Pro služby a rychlé jednání volejte: 800 701 501 desinsekta@desinsekta.cz
Desinsekta.cz
Desinsekta - deratizace, desinsekce a desinfekce > Škůdci > Atlas škůdců

Veš dětská

Atlas škůdců - Veš dětská

Veš dětská
Pediculus capitis

Kmen: členovci Arthropoda
Obtížnost hubení: st. hubení

Barva Zbarvuje se podle barvy kůže napadeného člověka od šedobílé do hnědočerné.
Velikost 1,6-4 mm, zadeček má protáhlý bez postranních přívěsků, oči malé, ale zřetelné, všechny nohy přibližně stejně silné. Přívěsek na chodidlech malý.
Vývoj Proměna nedokonalá, 6- 12 dní, vajíčko 7 dní - pod 22°C se nevyvíjí, nymfální stadium 6- 12 dní. Celý vývoj tedy trvá 12-26 dní, nejkratší doba, za kterou může proběhnout celý vývoj je 17 dni.
Život 3-5 týdnů.
Potrava Ústrojí savé a bodavé, každé 2 hodiny saje 1 - 1,5ml krve. Bez možnosti sání za 24 h odumírá.
Škody Sání je bolestivé a svědivé, výkaly slepují vlasy, mohou přenášet skvrnivku i jiné nebezpečné nemoci. Čerstvé hnídy (vajíčka) jsou přilepené na vlasu nejdále 1cm od pokožky.
Zajímavost Hnídy jsou přilepeny k vlasu a jdou odstranit pouze mechanicky. Navzdory názvu žije ve vlasech lidí bez ohledu na jejich věk. Cizopasí pouze na lidech, na zvířatech cizopasí jejich příbuzné druhy. Samička klade denně 3-4 vajíčka (hnídy), za celý svůj život naklade samička 140- 150 vajíček, z hníd se za normálních podmínek líhnou larvy za 4-10 dní. Na chodidle má jeden hákovitý dráp, který s prstovitým výběžkem holeně vytváří jakési příchytné klíšťky (uchycení na vlasech či chlupech).
Likvidace Vyvarovat se kolektivům s napadením. Zabránit půjčování pokrývek hlavy, hřebenů a polštářů (u dětí). Při napadení se doporučuje, kromě mnoha "babských rad", užití chemických a přírodních přípravků dostupných v lékárnách. Následně pak důsledná pravidelná prohlídka a vyčesávání či jiné mechanické odstraňování hníd.
Video

 

Kompetentní technik zodpoví jakýkoliv Váš dotaz, případně zpracuje vaši objednávku služby nebo distribuce materiálu:

1. Vyplňte, prosím, své kontaktní údaje
2. Stručně popiště svůj problém

Jméno *
Firma *
Email *
Telefon *
Soubor
Lokalita *
Zpráva *

Oddělovací čára

Uložit

 

Naše služby

Šipka doleva Šipka doprava