Pro služby a rychlé jednání volejte: 800 701 501 desinsekta@desinsekta.cz
Desinsekta.cz
Desinsekta - deratizace, desinsekce a desinfekce > Škůdci

Červotoč proužkovaný

Atlas škůdců - Červotoč proužkovaný

Červotoč proužkovaný
Anobium punctatum

Kmen: členovci Arthropoda
Obtížnost hubení: st. hubení

Barva Červotoč je šedohnědý až šedočerný jemně a hustě hedvábně pýřitý. Krovky jsou na konci zaoblené, na štítu je jednoduchý hrbolek
Velikost dospělec 2-4 mm,larva 6 mm, kukla 5 mm.
Vývoj Proměna dokonalá. Samičky kladou vajíčka do míst, kde se vyvíjela předchozí generace (během svého života 20-40 vajíček). Vývoj larev trvá 4-5 týdnů - do podzimu, po přezimování uvnitř dřeva, pokračují larvy na jaře příštího roku v žíru (okus) a v létě se na krátkou dobu kuklí (larvální vývoj celkem 3 roky).
Život  Larva se kuklí blízko povrchu dřeva a dospělý jedinec se typickým kruhovým otvorem prokouše  ven. Dospělí červotoči žijí krátce tj. 2-4 týdny.
Potrava Larvy napadají spíše měkké dřevo - listnáče a jehličnany, napadá však i tvrdé dřevo. Dospělý jedinec již potravu nepřijímá.
Škody Velmi vážný škůdce zpracovaného jehličnatého a listnatého dřeva (žije na dřevě smrkovém, borovém, jedlovém, lipovém a březovém); dále na nábytku, dřevořezbách, dřevěném domácím nářadí a dřevěných střechách. Poškozené části krovů a schodišť se hroutí, nábytek a starožitnosti se rozpadávají. Výchozí otvory ze dřeva jsou okrouhlé (průměr kolem 1,5 mm) a velmi četné.
Zajímavost Brouk, který dobře létá se objevuje v letních měsících. Larva i dospělý jedinec vydávají charakteristické zvuky připomínající klepání. Teplota okolo 23 °C a vysoká vzdušná vlhkost jsou optimální pro vývoj larev.
Likvidace

Doporučujeme preventivně nové dřevo ošetřit. Represivní zásah: je možno použít postřik, nátěr či injektáž, před vlastním zásahem je nutné provést důkladný průzkum vč. měření vlhkosti dřevěných prvků.

 

Kompetentní technik zodpoví jakýkoliv Váš dotaz, případně zpracuje vaši objednávku služby nebo distribuce materiálu:

1. Vyplňte, prosím, své kontaktní údaje
2. Stručně popiště svůj problém

Jméno *
Firma *
Email *
Telefon *
Soubor
Lokalita *
Zpráva *

Oddělovací čára

Uložit

Uložit

 

Naše služby

Šipka doleva Šipka doprava